Mit kell tudni a klímatisztításról?

Klímaberendezések karbantartásával és tisztításával kapcsolatban elmondható, hogy

  • a szakszerű időszakos tisztítás és karbantartás nem csak ajánlott a garancia megtartása végett, hanem célszerű is, hiszen a különböző szennyeződések csökkentik a klímaberendezés hatékonyságát, illetve egészségügyi kockázatot jelentenek a megtelepedő kórokozók és baktériumok miatt.
  • egy átlagos klímaberendezés beltéri egysége működés közben igen nagy mennyiségű levegőt mozgat. Egy helyiség levegője nagyjából 10 perc alatt megfordul a szobában és a klímában egyaránt, közben magával ragadva a port, a polleneket, melyek a szoba páratartalmának köszönhetően a beltéri keringető mókuskerekében és a szűrőiben fennakadnak, majd ezekből a megtelepedett baktériumok, idővel pedig penész alakul ki. Ezt a penészes levegőt keringetjük a lakásban, házban, üzlethelyiségekben, irodában nem is tudván, hogy milyen egészségügyi kockázatnak vagyunk ezáltal kitéve.
  • a legtöbb meghibásodás elkerülhető, ha időben kerül észlelésre, hogy nem a megszokott teljesítménnyel dolgozik a klímaberendezés, vagy sűrűbben kapcsol ki-be. Az esetek döntő többségében a klímatisztítás, ami egyben a kültéri és a beltéri egységet is magába foglalja, megoldja a problémát.
  • abban az esetben, ha intenzív (egész éves) használatnak van kitéve a berendezés, egyértelműen több szennyeződés is kerül a készülék belsejébe, ajánlott a gyártó által előírt időszakok között is elvégeztetni a tisztítást.
  • ha a tisztítás elmarad, akkor a készülék elveszti a garanciáját, csökken a hatásfoka, ezáltal nagyobb lesz az áramfogyasztása, emellett csökken az élettartama és üzembiztonsága, és nem utolsó sorban a legfontosabb, hogy egészségügyi kockázatnak tesszük ki magunkat.
  • évek óta az a tapasztalat, hogy a többség az utolsó utáni pillanatra halasztja a klímája karbantartását, emiatt hosszabb várólista alakul ki, ami elkerülhető hűtési vagy fűtési szezon beköszönte előtti időpont egyeztetéssel.

Egy szakszerű klímakarbantartás az alábbiakat tartalmazza:

  • beltéri egység tisztítását;
  • kültéri egység tisztítását;
  • elektromos csatlakozások ellenőrzését, szükség esetén után húzását;
  • hűtőközeg szivárgás ellenőrzését;
  • tesztüzemet.

A szakszerű klímatisztítás folyamata:

A folyamat az áramtalanítás után a beltéri burkolatának és szűrőinek eltávolításával kezdődik. Ezt követően egy mosózsák kerül felhelyezésre, hogy a mosás során minimalizáljuk a mosófolyadék és a koszos víz kifröccsenését a falra, berendezési tárgyakra vagy éppen a padlózatra. A beltéri egység elpárologtatója és mókuskereke alacsony nyomású vízzel, majd közel 8 báros nyomású Frionett típusú fertőtlenítőszeres oldattal kerül átmosásra, nagy figyelmet fordítva az elektromos részek megóvására. Az átmosást követően összeszerelésre kerül a berendezés, majd tesztüzemmel zárul a folyamat ezen része. Az összegyűjtött mosófolyadékból jól látható, hogy a készülék különböző részeiből milyen mennyiségű kosz került eltávolításra.

A kültéri egység tisztítását szemrevételezés előzi meg, mivel már kívülről jól látható a lamellák elkoszolódása, ami miatt nem képes leadni a hőt, ezzel befolyásolva a hatékonyságot illetve esetlegesen üzemzavart okozva. Itt magas nyomású berendezéssel kerül eltávolításra a szennyeződés ügyelve a lamellák és a ventillátor épségére.

A folyamat a próbaüzemmel zárul.